RunArch – jak se rodí hra?

RunArch v TableTop Simulatoru

Hra RunArch je kompetitivní abstraktní dvojkovka, ve které spolu dva hráči soupeří ve skládání barevných kamenů do pětic podle předem daných vzorů na kartách. To se děje na herním plánu 5×5 polí, kde tahem hráče je prohození dvou sousedních kamenů. Přídavkem je herní deska hráče s jednotlivými archívy, do kterých si hráč podle předem daných pravidel ukládá ty karty, jejichž vzor už na herním plánu sestavil a tudíž splnil zadání z dané karty. A to je vlastně skoro všechno!

Už je RunArch dospělý?

Skoro ano! RunArch se zúčastnil soutěže Den deskovek:

RunArch se účastnil soutěže Den deskovek od Albi

A ačkoli byl v semifinálovém hlasování diváků první a postoupil do finále z prvního místa s 220 hlasy diváků:

RunArchnzvítězil v semifinále soutěže Den deskovek a postoupil do finále z prvního místa s počtem 220 hlasů

Nakonec ve finále skončil druhý s počtem 566 diváckých hlasů:

Vnímám to jako neúspěch, protože soutěž byla nastavena systémem „vítěz berer vše“:

Prvotní inspirace

Chtěl jsem si opět zahrát Barevnou křížovku, kterou jsem hrával jako malý chlapec. Ale na trhu už nikde nebyla k sehnání:

Barevná křížovka - volná inspirace pro hru Rozcvička

A tak vznikla Rozcvička!

Zůstaly 4 žetony od pěti barev na šachovnici 5×5. Přibyly ale symboly na jednotlivých kamenech a podložkách, díky kterým se hra stala variabilní:

Zejména u karet je prvotní inspirace Barevnou křížovkou velmi zřejmá. Ale přibyly akce, změnil se způsob bodování:

Ve hře Rozcvička se pořád ještě využívalo volných podložek k jednoduchému pohybu přesunem kamene:

Přesouvání kamenů ve hře Rozcvička je jednoduché i v digitálních simulátorech stolních her, jako je třeba TableTop Simulator.

Fyzický prototyp byl vyrobený metodou Žaves, nebo možná i Vůžas! Jako materiál pro komponenty / podložky byly použité pivní tácky:

První prototyp Rozcvičky byl z pivních tácků a na kartách byly i akce a jiné způsoby bodování. Všimněte si, že na kartách je vždy všech pět různých barev, ale opakují se dva náhodné symboly. To proto, že bylo pět barev družstev, ale jenom čtyři různé symboly v družstvu. Podložek bylo 25, z toho pět neutrálních bez symbolů, to byly podložky vedoucích a kromě barvy neměly žádný jiný smysl. Kamenů bylo tedy jen 20 a tah hráče byl jednoduchý přesun kamene na jednu z pěti zbylých volných podložek, pokud si ho neozvláštnil nějakou pohybovou akcí z karty.

Číňan by to vyrobil levně!

A tak začaly vznikat předtiskové přípravy. Nejsložitější je příprava tzv. punchboardu, neboli výsekové raznice, protože je třeba potištěný a nakašírovaný kartón rozsekat na jednotlivé dílky:

Příprava karetního balíčku o 100 kartách nebyla jednoduchá. Proto je potřeba zapojit kombinatoriku, aby člověk vygeneroval veškeré ty možné kombinace karetních vzorů. Takže na pomoc přijde programování v Pythonu, tabulky v Excelu a malování ve Photoshopu:

Spousta programování v jazyce Python:

Z toho vypadnou takovéhle tabulky, kterým prostě asi nikdo jiný než autor rozumnět nemůže:

Z těch předchozích tabulek se udělají o něco hezčí a přehlednější tabulky v Excelu:

A ty Excelové tabulky se pak podhodí programu Photoshop, který modifikuje podle každého řádku předem nakreslenou a připravenou kartu a připraví tak vlastně všechny podklady pro karetní balíček:

Tohle a mnohem víc tedy vypadne z Photoshopu. Řeklo by se, že je hotovo, chyba lávky:

Je třeba to připravit pro průmyslovou výrobu. Všimněte si, že tady jsou ještě starší verze karet, takže tuhle všechnu práci je třeba opakovat znovu a znovu, pokud se nějak zásadně změní design:

A taková to mohla být hezká a jednoduchá hra o rozcvičce neposedných šmoulích skřítků na pionýrském šmloulím táboře!

Dva už jsou tým

V té době přistoupila do rozjetého vlaku ještě moje dcerka Karolína, se kterou jsme na Rozcvičce začali dělat společně. Okamžitě zavrhla nápad se skřítky a rozcvičkou, prý je to na dnešní dobu infantilní. Vnesla do toho nápad s runami a runovými kameny a připravila podklady pro novou grafickou podobu některých komponent:

Namalovala také nové logo, protože díky runám už se hra nejmenovala Rozcvička, ale nově RunArch:

Logo RunArchu
klikni pro zvětšení

Jak šel čas, na kartách se nejvíce projevila celá dramatičnost proměny hry z Barevné křížovky přes Rozcvičku až po RunArch:

Zleva doprava – tak šel čas při vývoji karet od těch z Rozcvičky k těm z RunArchu
klikni pro zvětšení

Od původní karty v Barevné křížovce přes Rozcvičku až ke kartám z RunArchu byla dlouhá cesta:

Změnil se i pohyb kamenů, protože na herní desce už nebyly žádné volné podložky, takže posun kamenem se změnil na prohození dvou kamenů:

Rozhodnutí – jde se do soutěže!

V roce 2022 se konal druhý ročník soutěže Den deskovek od společnosti Albi. Začali jsme tvořit prototyp pro porotu. Aby to skvěle vypadalo a aby padli na zadek a aby nás poslali do dalšího kola.

Nějaké to nádobíčko v dílně autora stolních her se vždycky najde. Co tedy autor zcela určitě potřebuje?

  • řezací podložku velkou
  • řezací podložku malou
  • řezací nože s lámacími hroty
  • řezací kulatý nůž
  • řezačku a zaoblovačku rohů
  • laminovačku
  • různé formáty laminovacích fólií
  • kovové pravítko
  • sady dalších pravítek
  • tužky a pastelky, fixy
  • barvy a štětce
  • nůžek nepočítaně
  • ruční brusku a vrtačku
  • vysekávače žetonů
  • fotopapíry
  • tiskárnu se skenerem
  • tuny kostiček a kostek
  • tuny ostatních dřevěných komponent
  • notebook nebo PC
  • programy, nejlépe ty zadarmo
  • milující rodinu
  • ten koberec a snad i stůl
  • spoustu času
  • a moc dalších věcí

Když jsi dřevo, potřebuješ šikovné lidi k sobě

A tak jsem povolal do služeb svůho synovce a mocného CNC pomocníka, počítačem řízený řezací a gravírovací laser:

Do hry vstoupilo mnoho nových pravidel a nápadů a jedním z nich byla deska hráče, která umožňovala hráči sbírat splněné karty do archívů podle pravidel a také vylepšování možností pohybů na desce. A byla, pro první prototyp, jak jinak, než dřevěná a ručně malovaná.

RunArch – dřevěná deska hráče z původního dřevěného prototypu, který okouzlil porotu. Bonusové akce (horní obdélníčky) i limity skóre (spodní obdélníčky) byly natvrdo vypáleny na dřevěné desce a jejich zakrýváním a odkrýváním se aktivovaly či deaktivovaly k použití či minimálnímu skórování. Časem je z důvodu variability nahradily oboustrané žetony, které jsou vidět na předchozím obrázku s veřejnou nabídkou karet.
klikni pro zvětšení

Napsala se pravidla (to je pro mě vždycky porod) a vypadalo to, že se může jít do soutěže!

Soutež

Den deskovek od Albi – první natáčecí den

Porota maličko jiná, než v první sérii. No maličko… Tři ze čtyř jsou úplně noví. Zleva David Navrátil, spoluzakladatel deskoherního nakladatelství BoardBros, pak Barbora Joštová, sluníčko v porotě a v Albi vlastně herní skautka. Nejostřejší ze všech, předseda poroty a člověk z nejpovolanějších, zakladatel serveru Deskofobie, Petr Čáslava. A nakonec usměvavý a klidný švihák lázeňský, Martin „Aneken“ Hrabálek, majitel nakladatelství RexHry, prezident festivalu Brnohraní a spousta dalšího.

Prezentace RunArch – prodloužená verze (jen naše vystoupení – start v čase 48:48, konec 1:09:40, délka 20:52)

Prezentace RunArch – krátká verze (jen naše vystoupení – start v čase 32:08, konec 43:35, délka 11:27)

Druhé natáčení a testování hry s porotci

Pro testovací hraní jsme si připravili nový, jiný prototyp, tentokrát kartónový. Chtěli jsme tím porotě a vydavateli Albi prezentovat, že ta hra se dá vyrobit levně, z kartónu a přitom pořád atraktivně. Všechno, co se dalo, jsme zmenšili, změnily se desky hráčů a dokonce dvakrát se změnil design karet!

RunArch - veřejná nabídka karet
V TableTop Simulatoru zachycená ještě tříkaretní veřejná nabídka a starší typ karet. Zároveň jsou vidět i žetony bonusových akcí, které mají z druhé strany bodové limity.
klikni pro zvětšení

Večer před druhým natáčecím dnem jsme šli na přednášku a to jsme neměli dělat! Okamžitě jsme museli celou noc pracovat a hru dodělat, abychom se co nejvíce přiblížili představám předsedy poroty o tom, jak má vypadat moderní hra.

Petr Čáslava se svojí výtečnou přednáškou Jak nadesignovat svoji první deskovku

Na poslední chvíli jsme ještě přidali systém sázení. Jedna věta, ale kolem toho bylo práce na několik hodin, ale jen tolik, kolik nám dovolila poslední noc před testovacím hraním!

Testplay – celý krátký díl (délka 43:21)

Testplay – prodloužená verze (délka 1:06:21)

Připomínky porotců je třeba brát vážně

Z našich předchozích testů i z testovacího hraní s porotci nám bylo jasné, že třetí archív není atraktivní a že bychom měli něco udělat s bodováním archívů a počtem karet v nich na konci hry:

Zrušili jsme fixní bodování za archívy a přidali jsme možnost hráči, aby si vsadil na to, kolik karet bude mít na konci hry v každém svém archívu:

Stará verze archívůTřetí archív se zrovnoprávnil
  • Levý archív – pět karet maximálně, každá jiné barvy
  • Střední archív – pět karet maximálně, každá s jinou runou
  • Pravý archív – pět karet maximálně, všechny stejné barvy nebo stejné runy, počet karet v něm už neurčuje počet karet dobíraných na ruku

Aby hráči mohli sázet na jednotlivé archívy, museli mít možnost během hry získat nějak sázkové žetony. V předchozí verzi to bylo jen několik málo zlatých kostiček, které hráč získávat víceméně náhodou během hry. My jsme ze získávání sázkových žetonů udělali další herní mechaniku:

Získání zlatých nebo stříbrných sázkových žetonů jsme navázali na splnění nějaké vhodné „konstalace“ karet v archívech, nebo na dosažení konkrétního počtu bodů na počítadle bodů. Tím se do hry vneslo spousta drobných „minizávodů“ mezi hráči, kdo dřív splní podmínku pro zisk sázkového žetonu:

Nová deska hráče se sázkovými příležitostmi tedy nyní i s příklady provedených sázek, které jsou výherní, vypadá takto:

Příklad sázek
  • zlatý sázkový žeton = počtu bodů na stupnici nejvyššího skóre + počet karet, na které si hráč vsadil
  • stříbrný sázkový žeton = polovinu (zaokrouhleno nahoru) počtu bodů na stupnici nejvyššího skóre samostatně obodované karty

Ale sázení je hazard a ne vždycky si dokážete vsadit na jednotlivé archívy správně:

Příklad sázek
  • malus je v případě zlatého i stříbrného sázkového žetonu u neúspěšné sázky roven počtu bodů na stupnici nejvyššího skóre samostatně obodované karty
  • v případě malusu se body ve výši počtu karet, na které vsadil, neodpočítávají

Pamatujete, jak vypadala deska hráče z úplně prvního, dřevěného prototypu a všimli jste si, jakou bouřlivou proměnou prošla i ona?


Vyhlášení vítězů soutěže Den deskovek

Skončili jsme druzí a je to velký neúspěch!

Poslední natáčení proběhlo 10. února 2023 v podvečer. Vlastně to byl přímý přenos, že kterého existuje i záznam na YouTube:

Nikomu to neříkejte, ale já celou dobu bojoval za to, aby vítěze vybírala odborná porota a ne aby vítěz vzešel z hlasování diváků, protože to se dalo zmanipulovat. I my se o to pokoušeli, protože nebyla jiná cesta!

Kromě natočených dílů na YouTube s naší účastí ještě o mně vyšel článek v MF Dnes dne 16.2.2023 v příloze Střední Čechy na straně 16.

Co dalšího mám v šuplíku?

Olgoj Chorchoj

Gangzzz

Khazad-Dum

Biathlon, Piknik u cesty, Roswell 1947 a další

Poděkování

No a to je asi pro dnešek všechno! Snad jste si dnešní čtení/prezentaci užili a snad jste nahlédnul do zákulisí, jak to je celé s tím vymýšlením stolních her, kolik je za tím asi tak práce, jak se vyvíjel RunArch a jak se účastnil soutěže Den deskovek od Albi. Lidi kolem deskovek jsou prostě báječní!